EkopolPlus Služby Plávajúce podlahy laminátové, drevené
Plávajúce podlahy laminátové, drevené Vytlačiť

KVALITA NOSNÉHO MATERIÁLU

Nosná vrstva laminátových parkiet má byť pevná, húževnatá a pri použití na podlahové kúrenie má dobre viesť teplo. Tieto požiadavky spĺňa drevovláknitá doska HDF. (HDF je medzinárodné označenie vysoko zhustenej drevovláknitej dosky)

Do extrémne namáhaných priestorov sa montujú špičkové podlahy s doskou HPL.(HPL je doska HDF obohatená o ďalšiu vrstvu tzv. živičného papiera, zvyšujúceho pevnosť povrchu)

Vzhľadom na skutočnosť, že na trhu sa objavujú rozmanité druhy podláh od rôznych výrobcov, odporúčame kupujúcim riadiť sa záväznými definíciami výrobku, ktoré stanovila záujmová organizácia európskeho priemyslu laminátových podláh EPLF, a zároveň názornými piktogramami rozdeľujúcimi laminátové podlahoviny do šiestich úžitkových tried.

Kupujúci sa stretnú aj s laminátovými podlahami na báze drevotriesky. Tie sú vhodné na tzv. dočasné stavby (rôzne výstavné stánky, krátkodobé koncertné pódiá, bufety a pod.), neznesú dlhotrvajúce zaťaženie, navyše pri najmenšej nerovnosti betónového podkladu sa odlomí pero, ktoré má držať spoj lamiel pohromade. Takto dochádza k narušeniu povrchu podlahy. Tu môže vzniknúť ďalší častý problém. Drevotrieska pod porušeným povrchom po náhodnom obliatí tekutinou absorbuje vlhkosť, napučí a podlaha už nie je taká, aká mala byť.

Čo sa týka pevnosti, klasická drevotrieska je málo odolná proti tlaku. Skúsení odborníci odporúčajú neľutovať pár korún a rozhodnúť sa pre podlahovú krytinu s doskou HDF, eventuálne HPL.

KVALITA POVRCHOVEJ VRSTVY

Pretože vzhľad takmer všetkých laminátových podláh je skoro rovnaký, zákazník musí byť pri kúpe skutočne obozretný, aby nekúpil výrobok s menejhodnotným melamínovým povrchom. Jedna z kritérií kvality povrchovej vrstvy bola donedávna známa tzv. otáčková skúška, ktorou sa zisťovala odolnosť proti oteru. Jej výsledky boli však diskutabilné a zmanipulovateľné. Rôzne nezrovnalosti skončili vďaka norme EN 13329, ktorá stanovila presnú metodiku merania otáčok. Zaviedli sa označenia - piktogramy, ktorými sa označujú jednotlivé druhy parkiet. Veľmi ľahko sa v nich zorientuje aj neodborník. Čím viac modrých polí, tým sú parkety odolnejšie voči namáhaniu.

PRESNOSŤ VÝROBKU

Presnosť výrobku je ďalšou dôležitou vlastnosťou, pretože jej prípadné nedostatky sa prejavia až po montáži. Dodržať rozmerovú presnosť pri výrobe je veľmi nákladné. Napríklad fréza s diamantovými hrotmi na frézovanie hrán, akú používa jeden z významných výrobcov laminátových podláh, má hodnotu 40 tisíc DEM. Lacní výrobcovia sa usilujú zaobísť bez takého drahého prístroja. Nepresnosť pri výrobe sa však prejaví naplno - nerovný spoj spôsobí napríklad pri nevinnom posunutí nábytku či inej činnosti vylomenie časti laminátového povrchu. Pretože spoj nie je po takomto narušení vodotesný, pri čistení podlahy absorbuje vlhko a napučiava . Podlaha prestáva byť okrasou interiéru. Nepresnosť výrobku nie je jednoduché hneď zistiť. Voľným okom pri kúpe je to priam nemožné. Opäť apelujeme ne výber kvalitnej značky, dať si poradiť skúsenými montážnikmi, žiadať si od predajcu technické parametre výrobku a úplne vylúčiť podozrivo lacné podlahy.

NIEČO K MONTÁŽI LAMINÁTOVÝCH PARKIET

Traduje sa, že montáž zvládne podľa návodu každý zručný zákazník. Skúsenosti však potvrdzujú, že v absolútnej väčšine sa reklamácie - aj pri kvalitnej podlahe - občas vyskytnú. Týkajú sa chýb z montáže. Odporúčame radšej využiť služby skúseného montážnika, pretože požadovaný efekt docielime až spojením kvalitnej laminátovej podlahy a odbornej montáže. Kladenie laminátovej podlahy si vyžaduje správne pripravený povrch. Musí byť hladký, pretože každá aj najmenšia nerovnosť spôsobí pri položení rovných dosiek problém (zlom, nedosadnutie, vydutie).

Idálny povrch sa dosiahne nanesením samonivelizačných hmôt. Tie najmenšie nerovnosti zarovná 2 mm hrubá podložka, ktorá sa kladie pod každý druh laminátovej podlahy. Podložka navyše tlmí kročajový efekt, ktorý sa pri tomto druhu podláh celkom nedá vylúčiť. Nepriateľom laminátovej podlahy je vlhkosť. Odporúčame, ešte pred rozhodnutím o druhu podlahy a termíne kladenia, sa oboznámiť so svojimi podmienkami. Vlhkosť sa dá zistiť špeciálnymi vlhkomermi. Je potrebné dodržať maximálnu vlhkosť podkladov (cementový poter - pod 2% ). Pred prípadnou stúpajúcou vlhkosťou sa priamo na podklad odborne kladie parozábrana.
Poprední výrobcovia parkiet dodávajú pod svojou značkou aj lepidlo, ktoré sa nanáša priebežne vždy na vrchnú stranu pera, pozdĺžne aj priečne. Vodotesné lepidlo utesňuje škáry a zabraňuje prenikanie vlhkosti.

Problémy s montážou úspešne rieši Clik

Clik. sú parkety, pri ktorých nepotrebujeme k montáži lepidlo a sú kedykoľvek rozoberateľné. Tieto napohľad maličkosti majú ďalekosiahle dôsledky. Spraviť chybu pri montáži, to by človek naozaj musel chcieť. Nesprávne nanesenie lepidla nehrozí. Parkety zasunieme do seba a s ľahkosťou zavretia dverí na mercedese sa vytvorí dokonale tesný a rovinný spoj. Montáž zjednodušuje aj to, že nie je potrebné utierať neustále prebytočné lepidlo. Netreba čakať na uschnutie spojov v prvých štyroch radoch ako "klasiky" a tiež sú na montáž zbytočné špeciálne náradia - sťahováky a pod. Okamžite po montáži je možné podlahu používať. To sa zdá ako maličkosť, ale predstavte si, že vyradíte na dva dni z prevádzky kuchyňu. Často sa stáva, že si nedočkavý zákazník poškodí dokonale položenú podlahu tým, že jej nedá čas na vyschnutie. Spoj je mechanický a preto veľmi pevný a trvácny. To doceníme najmä v extrémnom prípade, keď máme na jednej strane skriňu so svojou cennou zbierkou historických závaží, v strede okno na južnú stranu a na druhej strane trezor z prvej republiky. Ťažký nábytok neumožňuje podlahe dilatovať a sálanie slnka z okna zahrieva podlahu. Výsledkom je porušenie vodotesnosti spoja ďalší vývoj už poznáte. Ak sa vytvorí mikrotrhlina v Clicku, nie je to až také vážne.
V clicku je nosná doska impregnovaná celoprierezovo a vlhko zvládne. Ďalšia výhoda Cliku je zaujímavá hlavne pre temperamentnejšie domácnosti. V prípade brutálneho zásahu do lamely v strede miestnosti (pád lustra), je možné podlahu ľahko rozobrať, lamelu vymeniť a opäť zložiť.
Rozoberateľnosť poteší aj pri sťahovaní a samozrejme, pri dočasných stavbách, ako sú výstavné stánky a pod. Cena Cliku je veľmi prijateľná. Od celkových nákladov treba odpočítať náklady na lepidlo, špeciálne náradie a časť montážneho času. Treba to vyskúšať!


 

Novinky

Zľavy
06.12.2008 19:32
Pripravili sme pre Vás atraktívne  zľavy. Viac...
 
Podlozka pod stolicku
06.12.2008 18:30
Podložka pod stoličku 120x90 Cena: 33.32 Eur s DPH /28,- bez DPH/ AKCIA : 29,75 € s DPH / 25,- € bez DPH / plati do konca roku 2009 Priehľadné trvanlivé...Viac...